Mali by Vitamín D užívať všetci?

 

Vitamín D3 ForteČím ďalej tým viac odborníkov z oblasti medicíny sa zhoduje na významnom vplyve vitamínu D na imunitu človeka. Aj na Slovenku Ministerstvo zdravotníctva prechádza zo stavu podceňovania alebo až ignorovania tohto vitamínu do stavu, keď pod tlakom dôkazov začalo rozdávať alebo aspoň preplácať vitamín D rizikovým občanom v domoch seniorov.

Oveľa výraznejšíe sa k tomu postavil Zdravotnícky výbor v Írsku, ktorý odporučil, že doplnok vitamínu D, majú prijímať všetci dospelí v Írsku a dokonca tieto doplnky by sa mali dávať v testovacích centrách Covid-19. K tomuto odporúčaniu dospeli na základe dôkazov predložených výboru o súvislostiach medzi nedostatkom vitamínu D a ťažkým priebehom Covid-19.                                                  

Správa poukazuje na výskum, z ktorého vyplýva, že 47% ľudí vo veku 18 až 39 rokov má nedostatok vitamínu D a vo veku nad 80 rokov to stúpa na 64%. Štúdie vykonané s obyvateľmi ošetrovateľských domov zistili, že 67% z nich chýba vitamín D.

Tieto informácie nás zaujali aj vďaka konštatovaniu, že táto iniciatíva zvyšovania hladiny vitamínu D pomocou výživových doplnkov bude mať prínos pre širokú škálu chorôb, nielen pre Covid-19.

A práve toto je kľúčové, pretože náš imunitný systém nie je upnutý len na jeden vírus. Denne nás bráni proti útokom rôznych vírusov aj keď v spoločnosti to vyzerá, akoby sa na ostatné za posledný rok zabudlo.

Škoda, že takéto názory počuť od odborníkov v iných štátoch, ale na Slovensku sme sa zatiaľ zmohli len na odporúčanie užívať výživové doplnky s vitamínom D v domoch seniorov. Mladším alebo nerizikovým osobám Ministerstvo zdravotníctva nepochopiteľne odporúča dopĺňať tento kľúčový vitamín najmä bežnou stravou. Dá sa predpokladať, že v prípade zmerania hladiny vitamínu D v krvi Slovenskej populácie by rýchlo pochopili, že to bežnou stravou nejde. Výsledky by, pravdepodobne, boli rovnako zlé ako v Írsku, čo môžeme potvrdiť aj z vlastných skúseností. Ak neveríte, máte možnosť overiť si to sami. Stačí sa objednať na odber krvi u svojho lekára alebo priamo v zariadeniach kde takéto meranie vykonávajú za malý poplatok. 

Potom si u nás pravdepodobne zakúpite kvalitný vitamín D3, ktorý sa v zahraničí predáva aj v lekárňach vďaka jeho farmaceutickej kvalite. Obsahuje až 600 dávok (áno, dobre vidíte 600) a napriek tomu stojí len 12€. No nekúpte to! :-)

Kvalitný vitamín D3 (na 600 dávok) nájdete tu (kliknúť na obrázok): Vitamín D3 Forte

Zdroj: 

https://www.irishexaminer.com/news/arid-40260521.html?fbclid=IwAR2KD0_ij7MX2Q8mREbOBfuyaUrtCAqnzvcVv9hgF4OaC-ejgz6cfO14fSk