Ako vyhnať parazity

Ak máte psa alebo mačku asi vás veterinár upozornil na potrebu ich pravidelného odčervovania. Aj vďaka tejto rade vám možno napadla myšlienka: keď majú parazity zvieratá napriek tomu, že žijú s nami v čistote našej domácnosti, prečo by sme my ľudia mali byť voči ním imúnni? Neboli by ste ďaleko od pravdy.Zvierata s ludmi 2

Pravda je taká, že každý živý organizmus vrátane človeka môže byť hostiteľom rôznych parazitov, dokonca viacerých druhov. Prečo je však potrebné tejto problematike venovať pozornosť? Odpoveďou by mohol byť napr. fakt, že dokonca aj Svetová zdravotnícka organizácia zaraďuje parazity medzi jednu zo šiestich najnebezpečnejších príčin ľudských chorôb. Už zo samotného pomenovania – parazity - je možné vydedukovať problém, ktorý súvisí s ich prítomnosťou v nás a tým je parazitovanie (priživovanie sa) na ľudskom organizme. Väčšina z nás si však predstaví dlhé potvory, preháňajúce sa našimi črevami a spôsobujúce závažné problémy spojené so silnými bolesťami, ktoré privedú postihnutého človeka k lekárovi. Aj takéto prípady sú jednou z možností, ale častejšie bývajú situácie, keď hostíme menšie druhy jednobunkových parazitov (prvoky) mikroskopických veľkostí.

Ešte zaujímavejšie sú fakty, že veľa parazitov dokáže prežívať v ľudskom organizme aj celé roky bez zjavných prejavov prípadne s takými prejavmi, ktorým neprikladáme dôležitosť, či už preto, že daným problémom trpíme dlhodobo a tento stav pokladáme už za bežný, alebo týmto problémom trpeli rodičia, prípadne aj starí rodičia, a tak hľadáme príčiny v génoch a dedičnosti. Takýmito bežnými problémami môžu byť napríklad časté vyrážky, nadúvanie, časté zápchy, alebo naopak hnačky, hormonálna nerovnováha vedúca k nadváhe, zahlienenie, časté prechladnutia, pocit plnosti v žalúdku, pocit zlého trávenia, bolesti kĺbov, prípadne problémy spojené s nedostatkom rôznych vitamínov alebo minerálnych látok atď.

Akútna potreba riešiť týchto príživníkov však nastáva najmä, keď z rôznych príčin (stres, zanedbanie životosprávy, prechladnutie atď.) dôjde k preťaženiu alebo oslabeniu imunitného systému a tým neschopnosti udržať ich "populáciu" v organizme tak povediac "na uzde". Vtedy dochádza k výraznému zhoršeniu pretrvávajúcich zdravotných problémov a ich zvládanie sa stáva komplikovanejším.mrle-detske-svrbenie 3

Neuveriteľné sú aj schopnosti parazitov premiestňovať sa celým organizmom. Napr. larva Hlísty detskej, vyliahnutá z vajíčka, ktoré sa dostalo do tráviacej sústavy kontaminovanou potravou dokáže preniknúť z tenkého čreva do krvného obehu a ním doputovať do srdca a pľúc. Odtiaľ sa po niekoľkých dňoch dostáva hlienom do úst a často následným prehltnutím späť do žalúdka a tenkého čreva, kde dospieva na dospelého červa. Diagnostika spočíva v nájdení vajíčok v stolici, tie sa v nej však objavia až po 70-tich dňoch od nákazy.

Za zmienku tiež stojí Toxoplasma Gondii, o ktorej sa najnovšie predpokladá, že by dokonca mohla mať schopnosť modifikovať neuróny v mozgu a tým meniť spôsob ako človek reaguje v niektorých situáciách.

Takto by sme však mohli pokračovať vo vymenúvaní rôznych druhov parazitov a ich škodlivých vplyvov veľmi dlho, mnoho z nich je preskúmaných podrobne, niektoré menej, jedny vyvolávajú evidentné zdravotné problémy, iné zas len menej závažné, takmer nepozorovateľné. Nech je však reč o ktorýchkoľvek parazitoch, jedno majú spoločné. Pre svoj život, rovnako ako my, potrebujú konzumovať a samozrejme, vylučovať odpadové látky. Tie potom neustále intoxikujú organizmus, tým zbytočne preťažujú detoxikačné orgány čo z dlhodobého hľadiska vedie k ťažko riešiteľným zdravotným problémom.

Podstatnou otázkou pre väčšinu z nás asi nebude druh parazita, ale spôsob ako ich odstrániť, keď sme im už vstup do organizmu umožnili nedostatočnou tepelnou úpravou mäsa, čo napr. v reštaurácii ťažko posúdime aj vzhľadom na množstvo ochudzovadiel, prípadne zle umytou zeleninou, slabou hygienou či už našou alebo ľudí, ktorí nám jedlo pripravili, alebo vdýchnutím. Dokonca jeden zo spôsobov prenosu môže byť aj z matky na plod dieťaťa.

Spôsoby očisty organizmu

Klasická medicína ponúka na odstránenie parazitov chemické antiparazitické lieky (antihelmentiká) viazané na lekársky predpis. Účinnosť niektorých je vysoká.

Bohužiaľ, s týmito liekmi sa spájajú aj vedľajšie účinky, ich významná toxicita by mala byť braná individuálne do úvahy a nakoniec, nie je k dispozícii také široké spektrum liekov ako v prípade antibiotík. Rovnako nie sú moc priateľské nie len k parazitom, ale ani k črevnej mikroflóre, a teda podobne, ako po antibiotikách je nevyhnutne potrebné myslieť na jej obnovu probiotickými kultúrami a stravou s prebiotickým efektom.

Alternatívna medicína ponúka rokmi overené postupy založené na kombinácii bylín s často širokospektrálnym protiparazitným a protiplesňovým účinkom. Sú koncipované ako rôzne niekoľkofázové programy. Ich užívanie je síce náročnejšie na dĺžku užívania, ale na rozdiel od chemických liekov sú šetrnejšie k črevnej mikroflóre, bez vedľajších účinkov a vzhľadom na to, že často ide o pomleté byliny, tak aj bez rôznych prídavných látok. Ľudský organizmus je dokonca schopný z nich vyťažiť rôzne pre človeka potrebné látky, ako napr. minerálne látky. Samozrejme, ak sa užívajú s rozumom, tak nepreťažujú detoxikačné orgány ako chemické lieky.

Možno sa pýtate, ako môžu nejaké byliny odstrániť alebo brániť rozmnoženiu parazitov? Stačí sa pozrieť do minulosti. V dobe neexistencie liekov a celkovo medicíny ako ju poznáme dnes, ľudia používali im dostupné prostriedky, ktorými boli práve byliny. Ich rôzne kombinácie na základe spozorovaných účinkov, dedené a dolaďované skúsenosťami sa stali vhodným prostriedkom pre boj s rôznymi parazitmi, vírusmi a baktériami, resp. chorobami s nimi spojenými. S rozvojom modernej medicíny ľudia nadobudli dočasne dojem nepotrebnosti bylín a muselo uplynúť mnoho rokov, aby došlo k obnoveniu záujmu o poznatky získané stovkami rokov praktických skúseností. Dnes ľudia znovu po nich siahajú a dosahujú požadované výsledky.

Na trh sa dostávajú rôzne produkty s odlišnou kvalitou a často výrazne nadhodnotenými cenami. Pri poskytovaní výživového poradenstva a nastavení očisty organizmu od parazitov a škodlivých kvasiniek je pre nás rozhodujúcim faktorom vhodná kombinácia účinných bylín, ktoré spolu vďaka vzájomnému pôsobeniu (tzv. synergický efekt) dosahujú výraznejší účinok, ako by tomu bolo v prípade ich užívania samostatne. Rovnako tak dôležitým faktorom sú čisto bylinné produkty zamerané na očistu alebo podporu jednotlivých orgánov, ako aj črevnej mikroflóry prebiotikami. Práve z týchto dôvodov a na základe vlastných skúseností našim klientom odporúčame produkty Ruskej Spoločnosti Sibírske zdravie. Tieto produkty spĺňajú naše požiadavky za prijateľné ceny v porovnaní s produktmi ostatných spoločnosti na európskom trhu.

Pre viac informácií o očistných produktoch spoločnosti Sibírske zdravie kliknite sem: http://www.sibirskezdravie.sk/cistota/

 

Jaroslav Kollár
Poradca pre výživu a suplementáciu

info@sibirske-zdravie.sk                                                                                              

www.sibirske-zdravie.sk