Objavenie
Cordyceps sinensis má v Tradičnej čínskej medicíne veľkú tradíciu. Bol používaný účinne už pred viac ako 2000 rokmi, keď si Tibetskí pastieri všimli, že zvieratá spásajúce trávu na lúkach, kde rástol Cordyceps mali veľkú silu, vitalitu a boli mimoriadne plodné. Neskôr sa táto huba začala zbierať a používať ako liek dokonca aj na cisárskom dvore na liečbu pľúcnych, obličkových či srdcových chorôb, ale aj pri vyčerpaní organizmu, lebo sa ukázalo, že dokáže aj obstojne stimulovať organizmus.
Prekvapivé víťazstvá v atletike
V Číne veľmi známa huba, si získala celosvetovú pozornosť po šampionáte v atletike v Nemecku v roku 1993, keď dovtedy neznáme čínske atlétky získali zlaté medaile na 1500, 3000 a 10 000 metrov a o mesiac neskôr v Pekingu prekonali tieto atlétky 3 svetové rekordy. Ich tréner vyhlásil, že používali zvláštne huby Cordyceps, ktoré čínska medicína pozná už viac ako 2000 rokov. Od tej doby je predmetom mnohých výskumov.
Fyzická záťaž
Jedna štúdia, publikovaná v roku 2004 v časopise Medicine and Science in Sports and Exercise zistila, že Cordyceps u atlétov zlepšil využitie kyslíka o viac ako 50%.
V ďalších štúdiách bolo zistené napr. že zvyšuje energetický výdaj, kyslíkovú kapacitu, zásobovanie tkanív kyslíkom, zvyšuje schopnosť buniek srdcového svalu produkovať väčšie množstvo ATP, znižuje akumuláciu kyseliny mliečnej, ktorá sa tvorí pri námahe.
U športovcov tak zvyšuje výdrž, znižuje riziko pretrénovania a urýchľuje zotavenie po záťaži a následne adaptáciu na dané podmienky.
Imunita
Ukázalo sa, že Cordyceps má veľa pozoruhodných účinkov nie len na zvýšenie fyzickej zdatnosti. Dnes je všeobecne využívaný aj ako prírodné antibiotikum, keďže vykazuje pôsobenie proti mnohým baktériám, kvasinkám. Na rozdiel od antibiotík pôsobí aj proti vírusom, čiže výrazne pomáha imunitnému systému. Tým napr. pomôže u športovcov znížiť množstvo tréningových výpadkov, alebo u nešportujúcej populácii znížiť množstvo dní potrebných na zotavenie po rôznych vírusových a bakteriálnych ochoreniach.
Zaujímavý je tiež fakt, že pomáha aj pri autoimunitných ochoreniach.
Pečeň
Vďaka svojím silným antioxidačným i imunostimulačným funkciám ochraňuje pečeň, má vplyv aj na hepatitídu B a C, ktoré môžu viesť k cirhóze pečene.
Toto sú hlavné látky v hube Cordyceps, ktoré majú už spomenuté, ako aj ďalšie účinky:
Cordycepin - má antitumorové a antiaging (protistarnúce) účinky, obsahuje antioxidanty a imunitné posilňovače.
Adenozín - zlepšuje využitie kyslíka, pôsobí proti zrážaniu krvi, má vlastnosti na zlepšenie cirkulácie krvi a znižuje krvný tlak.
Kyselina Cordycepsová (D-manitol) - zlepšuje imunitné funkcie a metabolizmus. Zabraňuje mozgovému krvácaniu, trombusu, infarktu myokardu a astme.
Polysacharidy - komplexné sacharidy tvoria reťazce cukrov. Známe sú stabilizovaním krvného tlaku, majú účinok na voľné radikály a stimulujú imunitný systém, majú účinok na detoxikáciu tela a redukciu buniek starnutia.
Steroly - Znižujú hladinu cholesterolu, znižujú riziko srdcových ochorení.
Dôležité je uvedomiť si, že nejde o zázrak aj keď to tak na prvý pohľad môže vyzerať. Ide skôr o možnosti, ktoré ponúka „Tradičná čínska medicína,“ kde sa podpornou liečbou – pomocou výťažkov zo špecifických nutričných húb (Cordyceps, Reishi, Maitake, Shiitake, coriolus, Herícium) ale aj s bylinami, vitamínmi, minerálmi dajú dosiahnuť veľmi priaznivé výsledky pre organizmus s možnosťou predĺžiť si aktívny život. Ale práve zmienka o podpornej liečbe má svoj význam, pretože nie je dôvod zabudnúť na všetko vrátane toho dobrého čo nám poskytuje aj súčasná moderná medicína. Najlepšie výsledky sa vždy dosiahnu kombináciou viacerých postupov, kde vhodnosť toho ktorého postupu majú určovať výsledky a nie emócie, túžby alebo peniaze.