Ochranné funkcie betakaroténu

Už v detstve sme často počuli, aby sme jedli mrkvu pre dobrý zrak. Možno aj vy si vďaka tomu spájate mrkvu s vitamínom A, ktorý je pre zdravý zrak nevyhnutný. V skutočnosti betakarotén nie je vitamínom A. Ide o tzv. provitamín A alebo prekurzor vitamínu A. To znamená, že za určitých okolností sa na vitamín A v tele premieňa. Samozrejme, to nie je jeho jediná funkcia. Táto látka zo skupiny karotenoidov v ľudskom tele funguje aj ako antioxidant. To zjednodušene znemená, že preventívne chráni ľudský organizmus napr. voči rakovine, či následkom stresových situácii, ako aj bežným chorobám. Totiž pri jeho nedostatku sa zvyšuje riziko rakoviny a klesá celková obranyschopnosť organizmu. Potom je nevyhnutné dodávať aj živočíšny vitamín A, lebo telo nemá z čoho tento vitamín vyrábať, čo by so sebou nieslo významné zdravotné riziká.

Veľmi zaujímavý potenciál má betakarotén v ochrane pokožky pred slnečným žiarením. Určite ste spozorovali, že je súčasťou rôznych krémov pre omladenie pokožky alebo jednoducho pre udržanie jej zdravia z dôvodu dokázaných ochranných účinkov. Keď sa nad tým zamyslíte, nie je rozumnejšie zásobovať telo a tým aj pokožku betakaroténom zvnútra než zvonku? Zároveň bude takto dostupný pre celý organizmus.

 

Nie je betakarotén ako betekaroténRakytník pre článok

V dnešnej modernej dobe je samozrejme, možné aj betakarotén vyrábať umelo (synteticky). Takéto formy sú v lekárňach najdostupnejšie a veľmi lákavo vyzerá aj ich cena. Tu je ďalší dôvod na zamyslenie, pretože len prírodný betakarotén mal v rôznych štúdiách preukázateľné pozitívne účinky. Práve preto vám aj spoločnosť Sibírske zdravie ponúka v produkte Trimegavitals, betakarotén z rakytníkového oleja. Ten na rozdiel od umelých náhrad prirodzene obsahuje napr. aj vitamín E, a to nie len v jednej forme (D-Alfa tokoferol), ktorá sa samostatne v prírode nikdy nevyskytuje, ale tak ako je to v prírode bežné, obsahuje tento produkt zmes rôznych tokoferolov, čím sa dosiahne väčšia vstrebateľnosť a tým aj lepšia možnosť pre telo zužitkovať tento vitamín. V jednom produkte tak získate okrem dennej dávky betakaroténu aj vitamín E, v tej najprirodzenejšej forme pre zdravé srdce aj myseľ.

Mimochodom, rakytník je v Sibírskom zdraví obľúbený, preto ho nájdete aj v iných produktoch, napr. v zubných pastách. 

Ak máte záujem o kvalitný betakarotén s vitamínom E, kliknite na obrázok:

 Beta karoten produkt