Zakonzervujte si zuby a ušetrite na zubároch!

 

Začnime menšou hádankou.

Ste pripravení?

Dobre, poďme na to :-)

Včely zvyknú vynášať z úľa odpad. Čo by urobili, ak by im do úľa vošla napr. myš?

To, že by ju usmrtili je dosť možné, ale čo s ňou potom? Von by ju neboli schopné vyniesť.

 propolis

Odpoveď Vás možno prekvapí. Pokúsili by sa ju jednoducho obaliť propolisom. Prečo? Lebo takto by ju zakonzervovali, tým zabránili rozkladu a zápachu a uchránili samy seba. Je tomu tak vďaka antibakteriálnym vlastnostiam propolisu, čím aktívne bráni v rozmnožení nežiaducich baktérii. Čo keby sme sa aj my inšpirovali včelami a vyskúšali tento pozoruhodný účinok na baktérie v ústach? Sú zodpovedné za zubné kazy, zápaly ďasien a ich krvácanie. Keď už sme pri tom, nejde o žiadnu novinku, propolis bol aj v minulosti známy ako účinný liek na zápaly ďasien.

Nie je preto zvláštne, že je aj objektom stomatologických výskumov. V Brazílii sa dokonca skúma jeho využitie pri čistení zubných kanálikov. Tiež je účinný pri liečbe áft.

Teraz si predstavte, že k propolisu primiešate ďalšie účinné byliny ako výťažok z rumančeka a šalvie, ktoré ľudia už v minulosti používali na zápaly ďasien alebo dokonca na dezinfekciu ústnej dutiny po trhaní zubov, ale aj pri bolestiach v krku, lebo vedeli o ich skvelých dezinfekčných účinkoch alebo jednoducho v situáciách, keď nebolo žiaduce, aby partner cítil čo práve jedli. Šalvia totiž účinne potláča nepríjemný zápach z úst. Aby toho nebolo málo prihoďme tam ešte výťažok z rakytníka, ktorý tiež účinne lieči zápal sliznice a ďasien a ešte výťažok z rastlinky, ktorá sa mi odmalička nesprávne zamieňala s lopúchom aj keď išlo o bergéniu. Tá zase posilňuje sklovinu, obnovuje a udržiava normálnu ústnu mikroflóru. Aby sme náhodou nezabudli na bielenie zubov, tak primiešajme papain z tropickej rastliny papáje a trochu oleja z muškátu omamného nech nám tie zuby toľko nevypadávajú a... a hádam by už aj stačilo. Priatelia, naše spoločné dielo je hotové :-)

Ako sa Vám pozdáva? V mysli sa to miešalo ľahko, ale v reálnom živote to asi radšej kúpim namiešané. Ak ste na tom podobne, nechcete miešať, ale aj tak chcete využiť spomínanú techniku z hádanky a 2 krát denne konzervovať svoje zuby pomocou propolisu a ďalších bylín, tak zabudnite na drogériu a za pár eur si kúpte kvalitnú zubnú pastu v našom obchode plnom sibírskych bylín. Zabránite baktériám, aby si robili svoju prácu a určite to bude lacnejšie a najmä menej bolestivé ako vŕtanie u zubára.

(Táto zubná pasta je, samozrejme, vhodná aj pre deti).

Sibirsky propolis - Zubná pasta