Náše porovnanie zubných pást

 

Zubna pasta 2Nedávno sme písali o zubnej paste s propolisom a ďalšími bylinami so Sibírskeho zdravia. Tentoraz sme zablúdili do obchodu a drogérie, aby sme si podrobnejšie pozreli zloženie na etiketách bežne dostupných zubných pást a porovnali ich s našimi zubnými pastami zo sibírskeho zdravia. Zaujímalo nás najmä, aké bylinné výťažky sa v týchto pastách nachádzajú, prípadne či vôbec nejaké. Prečo práve byliny? Pretože už v minulosti sa úspešne používali napr. na dezinfekciu ústnej dutiny, na odstránenie zápalov ďasien a rôznych iných problémov, ktoré vám napadnú v súvislosti so zubami a ústami a najmä v prípade bylín nemusíte uvažovať o ich škodlivosti, na rozdiel od chemikálii, ktoré sa nachádzajú v bežných pastách.

Je pochopiteľné, že v dnešnej dobe slúži zubná pasta aj na potlačenie zápachu z úst a možno budete prekvapení, ale aj na tento účel je zubná pasta s bylinami veľmi účinná.

Samozrejme, aby si zubná pasta zachovala počas celej doby použiteľnosti svoju štruktúru, účinnosť a chuť, tak sú nevyhnutné v jej zložení aj určité neškodné chemické látky, ale aj keď ju nejdete jesť mohla by obsahovať niečo viac než len množstvo chemikálii, čo myslíte?

A práve toto bol meter, ktorým sme porovnávali naše zubné pasty s ostatnými v obchodoch. A aký je výsledok?

Až na pár výnimiek, bolo prekvapivé, že aj napriek známym značkám s vyššou cenou sme bylinné zložky nachádzali len minimálne. 9 z 12 pást neobsahovalo žiadne bylinné zložky, len množstvo chemických látok a len 3 pasty mali v obsahu aspoň jednu či dve bylinné zložky, asi len preto, aby sa nepovedalo.   

Všetky zubné pasty majú vysoký obsah kontroverzného fluóru, a preto na obale každej sa nachádza upozornenie, že nie sú vhodné pre deti do 6 či 7 rokov, niektoré dokonca do 12 rokov. Tieto upozornenia sú namieste pre vysoký obsah fluóru, ktorým je možné sa v prípade častého prehltnutia pasty deťmi ľahko predávkovať a z toho dôvodu môže dochádzať napr. aj k negatívnemu ovplyvneniu metabolizmu.

Zaujímavé bolo zistenie, že v niektorých zubných pastách určených pre deti sa síce nachádza menej fluóru, ale dokonca obsahovali nebezpečné parabény, ktoré sa nenachádzajú v pastách pre dospelých.

Zubné pasty sme zámerne nemenovali a nevypisovali podrobnosti o každej jednej paste z 12, pretože tento článok nerobíme preto, aby sme iných výrobcov hanili, ale aby sme vám ukázali fakty a nechali vás urobiť si vlastný názor. Nakoniec, kedykoľvek si môžete urobiť vlastný prieskum a poskytnúť nám spätnú väzbu, za čo vám budeme vďační.

Pokiaľ ide o naše zubné pasty zo Sibírskeho zdravia, ani jedna z nich neobsahuje škodlivú chemikáliu sodium lauryl sulfát, čo je penidlo, ktoré vysušuje sliznice, zubnú sklovinu, ústnu dutinu a vytvára rôzne problémy aj na perách najmä v zimných mesiacoch, ale aj napr. kútiky. Tiež neobsahujú kontroverzný fluór, parabény, polymer ethylenoxidu, agresívne abrazíva, syntetické arómy a farbivá.

Okrem nevyhnutných neškodných chemických látok obsahuje najmä dostatok potrebných bylinných zložiek ako napr.:

 

ZUBNÁ PASTA SIBÍRSKA ŠÍPKA (Pre regeneráciu)

Výťažky zo sibírskych šípok - zlepšujú prekrvenie ďasien.

Červená hlinka - je prírodným zdrojom ľahko dostupných minerálnych látok, pomáha spevňovať zubnú sklovinu.

Výťažky zo sibírskej borievky a šalvie - sú preslávené svojimi prirodzenými antibakteriálnymi účinkami a zaisťujú komplexnú starostlivosť o ústnu dutinu.

Výťažky z rakytníka a rumančeka sú odpradávna známe ako prostriedky pre urýchlenie hojenia poškodených slizníc ústnej dutiny a na potláčanie krvácavosti ďasien.

Zubná pasta Sibírska šípka

 

 

ZUBNÁ PASTA SIBÍRSKY RAKYTNÍK (Pre citlivé zuby)

Výťažky z rakytníka na potláčanie krvácavosti ďasien.

Výťažky z oregana a nechtíka prispievajú k potlačeniu nežiaducej mikroflóry, ktorá je spoluzodpovedná za kazivosť zubov.

Výťažok z oregana má tiež osviežujúce účinky vďaka vysokému obsahu éterických silíc.

Zubná pasta Sibírsky rakytník

 

 

ZUBNÁ PASTA PROPOLISOVÁ (pre všetky typy zubov)

Včelí propolis je jedným z najúčinnejších prírodných produktov širokého spektra účinku. Má antibakteriálne a hojivé účinky, prispieva k potlačeniu krvácavosti ďasien a hojeniu sliznice dutiny ústnej.

Prospešné pôsobenie propolisu je tu násobené komplexom výťažkov z ďalších bylín ako: šalvia, rumanček, sibírska bergénia, rakytník a esenciálneho oleja, ktoré vykazujú ochranné a spevňujúce pôsobenie. Proces čistenia zubov sa vďaka nim stáva komplexným, osviežujú dych a v prípravku prítomný papaín starostlivo a účinne čistí zuby bez toho, aby poškodzoval sklovinu.

Sibirsky propolis - Zubná pasta

 

Takto by to malo vyzerať ak chceme hovoriť o kvalitnej zubnej paste, ale  ak vychádzame z reality v obchodoch, väčšinou tam nájdete zubné pasty len s množstvom chemických látok, lebo tie sú lacné a ak náhodou nájdete aj prírodnú zložku, tak je to výnimka.

KÚPIŤ zubnú pastu

Ak si chcete prečítať krátky článok o našej zubnej paste s propolisom nájdete ho tu: Zakonzervujte si zuby a ušetrite na zubároch.