Schopnosť imunitného systému reagovať, rozhoduje o tom, či budeme chorí, prípadne ako dlho. Núka sa otázka: Keby sme všetci celoročne mysleli na prevenciu a zásobovali telo vitamínmi a minerálmi v dostatočnom množstve, mali by sezónne vírusy takú prevahu?
Pokiaľ ide o výživové doplnky, ktoré spadajú do prevencie, stále sú podceňované s odôvodnením, že žijeme v modernej spoločnosti, dobre zásobenej rôznymi potravinami, a preto máme dostatok všetkých živín a užívanie výživových doplnkov je zbytočné. No stačí sa pozrieť na zloženie našej bežnej stravy a každému musí byť jasné, že ani jeden deň v mesiaci nepokryjeme denné odporúčané dávky vitamínov a minerálov. Ak nepokryjeme ani to, čo denne spotrebujeme, ako môžeme byť zdraví a odolní? Nebolo by vhodné v modernej spoločnosti myslieť dopredu a nie až vtedy, keď nám horí za pätami?
Mnohí sa nás pýtate, ktoré produkty sú vhodné na imunitu? Odpoveď je potrebné rozdeliť na 3 časti.
1. Sezónne produkty
Tieto produkty sa užívajú raz alebo dvakrát ročne, zväčša na jar alebo na jeseň alebo v oboch obdobiach. Sú nazývané očistnými (detoxikačnými) produktmi. Ich funkcia spočíva v očiste organizmu od škodlivých látok, ktoré sa v organizme nahromadili za dlhší čas. Obsahujú vlákniny a rôzne byliny s laxatívnym (preháňavým), diuretickým (močopudným) a žlčopudným účinkom. V herbároch je tiež možné nájsť informácie o ich antibakteriálnych, antivirálnych a antiparazitných účinkoch, pretože ide o byliny používané stovky rokov a opisy ich účinkov vychádzajú zo skúseností našich predkov. Ich preventívne užívanie je obmedzené časovo, zväčša na niekoľko dní, najviac 1 mesiac.
Ide o produkty ako: Lymphosan, ParaSafe, extrakt z grepových jadierok, či rôzne bylinné čaje.
2. Celoročné produkty
Tieto produkty sú zamerané na prevenciu, a preto ich užívanie nie je obmedzené časovo. Ide o chronicky známe, ale tiež chronicky podceňované vitamíny a minerály. Je rozumné až logické, pravidelne dopĺňať svoj jedálniček týmito výživovými doplnkami určenými na každodenné, celoročné užívanie. Prečo? Pretože sú to látky, ktoré telo potrebuje na svoje bežné fungovanie. Ak ich nedodávame, nemôžme sa čudovať, ak nás zloží každý vírus či baktéria idúca okolo nás.
Na tento preventívny účel sú ideálne multivitamíny a multiminerály. Práve kombinácia minerálov, vitamínov a rôznych výťažkov z rastlín v jednom produkte vie dodať množstvo potrebných látok, ktoré počas dňa spotrebujeme. Možno si poviete, že to nemôže stačiť. Čudovali by ste sa, ale naozaj stačí. Jedine vitamín C a horčík, má zmysel popri týchto multiproduktoch dopĺňať a ak sa ani cez leto nepohybujete často vonku, tak je potrebná aj vyššia dávka vitamínu D.
3. Produkty pri chorobe
Sem patria produkty, na ktoré organizmus veľmi dobre reaguje v začiatkoch vírusových ochorení a dokážu výrazne zmierniť prejavy ochorenia alebo aspoň skrátiť dobu liečby. Avšak, dôležité je nečakať kým nám je zle, ale začať s ich užívaním hneď, keď cítime, že na nás niečo „lezie.“
Úplným základom je pridať zinok. Jeho vplyv na imunitu je natoľko významný, že ho môžeme nazývať imunitným minerálom. U nás ho nájdete s výťažkami z bylín, pre dokonalé vstrebávanie. Vitamín D3 by mal byť počas celej zimy samozrejmosťou. Veľmi dobre funguje Laktoferín a BetaGlukán. Selén tiež nie je na škodu. Určite nezabudnite na zvýšené dávky Vitamínu C, ale prosím, nie len obyčajnú kyselinu askorbovú, ak nie je v kombinácii s bioflavonoidmi, ako to býva prirodzene v ovocí, výsledok je slabý. U nás nájdete iba NEobyčajný vitamín C. :-) Upozornenie: multivitamíny počas choroby nevyraďujte.
A k tomu určite pridajte ovocie, ktoré obľubujete a vývary. Strava by pri chorobe nemala byť ťažká, telu treba v tom čase odľahčiť, nie pridávať veľa práce s trávením ťažkého jedla. Minimalizujte mliečne výrobky, ideálne ich v tomto období vyraďte.